Ryby powinny być częstym składnikiem w naszej diecie. Dlaczego? Są przede wszystkim najbardziej wartościowym źródłem łatwo przyswajalnego dla człowieka białka. Poza tym zawierają wachlarz witamin i składników mineralnych. Polecane dla każdej grupy wiekowej. Uczniom i studentom pomagają zwiększyć koncentrację i wpływają na zdolność uczenia się. Dorosłych wspierają w walce z miażdżycą i nadciśnieniem dzięki kwasom omega 3, a osoby starsze w walce z osteoporozą.
Przygotowanie filetów z mintaja jest bardzo łatwe i dosyć szybkie (poza czasem pieczenia). Ziemniaki, z którymi je podałam zostały upieczone równocześnie w tym samym piekarniku. Niektórym nie odpowiada zapach mintaja, ale to w końcu ryba :)
Mintaj zapiekany w pomidorach
Składniki (na 3 porcje po 2 filety):
600 g filetów z mintaja (ja użyłam mrożonych z Biedronki) 438 kcal
2 świeże pomidory 34 kcal
Puszka pomidorów 92 kcal
ok. 1 łyżka oliwy 80 kcal
1/3 szklanki świeżej bazylii
1 brokuł ok. 400g 108 kcal
1 cebula 30 kcal
2 łyżki jogurtu naturalnego 0% 18 kcal
Pieprz, sól, vegeta,
Zioła prowansalskie
czosnek (użyłam granulowanego)
Jedna porcja to zatem jedyne 268 kcal!
Przygotowanie:
Pomidory kroję w kostkę. Na patelni rozgrzewam 1/2 łyżki oliwy, podsmażam najpierw świeże pomidory, potem dodaję te z puszki z zalewą. Przyprawiam solą, pieprzem, czosnkiem i bazylią, dodaję do sosu jogurt naturalny. Brokuła dzielę na różyczki i blanszuję. Naczynie żaroodporne nacieram 1/2 łyżki oliwy z oliwek. Cebulę kroję w piórka, wykładam na dnie naczynia. Rozmrożone filety z mintaja nacieram vegetą i ziołami prowansalskimi, kładę na cebulę. Zalewam sosem pomidorowym, a na wierzchu układam brokuły. Piekę na 200 stopniach w termoobiegu przez 10 min, po tym czasie przykrywam naczynie folią aluminiową i piekę jeszcze przez ok 30 min. Na ostatnie 5 min można włączyć funkcję grillowania, ale trzeba z nią uważać - ja przypaliłam przez nieostrożność brokuły.
Filety podaję z pieczonymi ziemniakami.
Smacznego! :)




wygląda bardzo apetycznie!
OdpowiedzUsuńFakt, prawdziwa pyszność, bez dwóch zdań ;D
UsuńI bardzo dobrze smakuje, pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńSuper pomysł na obiad :D Dzięki!!
OdpowiedzUsuńJa akurat za mintajem tak sobie przepadam...
OdpowiedzUsuńFakt, nie jest to najlepsza ryba...
OdpowiedzUsuńŚwietny blog. Ta stronka jest dla mnie dużą inspiracją i daje dużo pomysłów. Dzięki :)
OdpowiedzUsuńEkstra blog. Lubię blogi o takiej temtyce ponieważ jest to dla mnie świetna inspiracja.
OdpowiedzUsuńJutro kupuję składniki i robimy :)
OdpowiedzUsuńDokładnie, także jestem tego zdania... Bez dwóch zdań.
OdpowiedzUsuńPrawdziwa smakowitość :D
OdpowiedzUsuńAleż to pysznie wygląda :D
OdpowiedzUsuńMam dokładnie to samo zdanie :)
UsuńTrzeba tego spróbować :)
OdpowiedzUsuńWygląda pięknie i smakowicie ;)
OdpowiedzUsuńJestem na diecie dlatego takie przepisy to dla mnie podstawa teraz.
OdpowiedzUsuńPrezentuje się świetnie i jest proste do wykonania. Dzięki wielkie.
OdpowiedzUsuńNa pewno zrobię coś takiego dzisiaj u siebie.
OdpowiedzUsuńJestem na diecie to dla mnie jak znalazł.
OdpowiedzUsuńWygląda pysznie i zdrowo. Jak najbardziej na plus.
OdpowiedzUsuńPo takim obiedzie jestem najedzona
OdpowiedzUsuń